Internetový marketing, PR, Sociální sítě

Využití komunit na facebooku

Skupiny na Facebooku jsou zvlášní místa, na kterých se dá získat skutečně dobrá reputace, návštěvnost a reklama. A nebo taky rychle dostat virtuální pohlavek. Pominu-li stupidní skupiny typu „Přidej koho chceš“, nebo „Tady můžeš cokoliv“, reklama ve skupinách je tabu a trestá se přinejlepším smrtí. A přesto to jde :)

Jaké skupiny vybrat

Znáte svojí cílovou skupinu zákazníků? Pak určitě víte, jaké skupiny kolem ní na FB budou vznikat. Samozřejmě se může stát, že váš business není postaven na sociálnu, tenhle příspěvek je pro ty, kteří sociálními sítěmi žijí.

Já mám příklad opět z mé oblíbené cestovní agentury – ta žije mimo textů na fotkách a videích. Jak lépe prodat hory a adrenalin, než ho lidem ukázat. Takže sleduji Výlety a cestování, Víkend v přírodě, Ferraty všem plus další skupiny a snažím se v nich o nás sem tam něco utrousit.

Jak jsem psal, propagovat ve skupině je chůze po tenkém ledě. Některé skupiny mají dokonce moderované příspěvky, takže každý post jde přes ruce správce.

Faktor „nadrženosti“

Jaká bude odezva na reklamu záleží na tzv. faktoru „nadrženosti“ na dané téma, jak jsem ho nazval. Když jsem po prvním Spartan race na svém e-shopu zveřejnil report, fotky a video (jako desítky jiných lidí) a nechal sdílet odkaz, vylétla na jeden den návštěvnost z pár desítek uživatelů denně k tisícovce.

Google analytics - facebook
Google analytics – facebook

To přímo souvisí s obsahem, který předáváte. Nemá smysl syspat do lidí konkréntí produkty, nebo služby. Musíte hledat něco, co vzbudí zvědavost. A pak teprve chytře prodávat :)

Jak to dělám já

Aktuálně využívám v podstatě tři typy propagace ve skupinách. Sdílení galerie, odkaz na blog či článek a pozvánky na akce. Všechny mají svoje výhody. Ještě mi chybí video, nicméně zatím mám k dispozici jen komerční a ty se do skupin nehodí.

Sdílení galerie

Supr pro budování brandu na FB a získávání nových fanoušků. Když sdílíte galerii do skupiny, příspěvek se tváří jako fotky. Když ale uživatel klikne na fotku, už prohlíží ve fotogalerii na vaší stránce. Nikoho tedy víceméně nebudete prudit a přesto získáváte.

Sdílení galerie
Sdílení galerie

Odkaz na blog

Když už fotky do komunity, tak z nich vyrobit nějakou návštěvnost na webu. V podstatě říkáte „Chceš víc, jen pojď, je to tady“.  Odkaz s fotkami funguje lépe, než bez nich. Je dobré nedat všechno – nechat bonus právě pod odkazem. Tady konkrétně jsem to „prokaučoval“ a to nejlepší hodil z nadšení na FB.

Odkaz na blog
Odkaz na blog

Ještě druhý příklad, tentokrát s odkazem na externí web, pro který jsem psal článek o via ferratách a který odkazuje konkrétně na náš zájezd. Je dobré zmínit, že toto je příspěvek právě do moderované skupiny. Odkaz na článek bez zjevného komerčního nádechu ale nikomu nevadí.

Odkaz na externí článek
Odkaz na externí článek

Poslední příklad – také odkaz, tentokrát s využitím možnosti přidat vlastní obrázek k odkazu. Vsadil jsem na unikátnost tématu a cílem na blog. Také prošlo přes admina bez problémů.

Odkaz s vlastní grafikou
Odkaz s vlastní grafikou

Pozvánka na akci

Tady už jsem si dovolil dost – komerční pozvánka přímo na web cestovky. Zase to není jen tak. Unikátní akce, speciální cena, ne standardní zjezd. Spíš PR akce než zisk. A funguje skvěle :)

Pozvánka na akci
Pozvánka na akci

Self promotion

Posledním nezanedbatelným prvkem v každém příspěvku jsem já samotný. Už dávno jsem na FB rezignoval na soukromí, celý můj profil je veřejný. Takže pokud někoho zaujme moje činnost, může se před profil snadno dostat ke mě a dalším informacím.

Trocha analytiky

Samozřejmě mě zajímá, kolik jaký byl efekt. Je fajn vědět jednak absolutní číslo, tedy kolik lidí kliklo na odkaz, ale i širší souvislosti – tady jaký obsah komunitu zajímá, na co reagují dobře a naopak. Faktor „nadrženosti“ není ve výletech a cestování tak znát. Nebo spíš není výstup na Gerlachovský štít takový odvar. Na našem začínajícím blogu se ale kažá návštěva počítá.

Gerlach - Google analytics
Gerlach – Google analytics

Vstupní stránka „Zimní výstup na Gerlachovský štít“ – zdroj Facebook – 22. ledna koresponduje s publikací na FB.

Tohle není pro bohatý

Příspěvky na FB stránkách se standardně kupují. Existuje nabídka i poptávka. Není tak problém vytáhnout data třeba od Sociálních kuchařů, rozplánovat příspěvky a za peníze publikovat statisícům lidí, jako třeba portál Dovolená.cz (případová studie).

Já jsem chtěl ukázat komunikaci ve skupinách, které se proti fanouškovským stránkám liší. Chtěl jsme ukázat, jak se dá propagovat svépomocí nejen sdílením a „otravováním“ svých kontaktů. Pravdou je, že takový způsob propagace je na osobní úrovni komunikace spíše pro menší ryby v rybníce.

Napsat komentář