Na horách, Osobní rozvoj

Jaký byl metodický den s ČHS?

Český horolezecký svaz uspořádal poslední lednovou sobotu na Pradědu metodický den, tentokrát zaměřený na lavinovou problematiku. Opakování není nikdy dost, zvlášť co se sněhu týče a kór od fundovaných odborníků. A jaký tedy den byl?

Zima. Náš hlavní sobotní průvodce. Některé evidentně trápila víc něž jiné. V 9:00 nasedám do posledního přeplněného autobusu mířící z Hvězdy na Ovčárnu a v 9:30 se už kolem mě hemží mumraj skialpinistů a lidí na sněžnicích.

Míříme směrem ke Kurzovnímu hotelu a kousek před ním odbočujeme do lesa. Tady už nás vítají zapíchané sondy. Jsem správně :)

Pípám, pípáš, pípáme

Lidí je asi padesát. Rozdělujeme se na tři družstva. Já zůstávám u vyhledávacího. Po úvodní teorii a ukázkách dostáváme do rukou pípáky, sondy, bereme lopaty a vyrážíme hledat na mýtině předem zakopané lavinové vyhledávače.

Materiálu je dost, času taky, takže si může každý vyzkoušet tolik, kolik potřebuje. Dostáváme rady, tipy, doporučení. Měříme hledání na slepo.

Pěkná část, výživná, myslím, že pro lidi neznalé výborné. Pro lidi zkušené spíš opakování.

Analýza kondolíza schíza

Přesouváme se a pod Kurzákem zabředáváme do sněhu. Teorie, teorie, teorie. Možná až moc. A možná není ani teorie nikdy dost. Analyzujeme pod lupou strukturu sněhu, kopeme sondu pro analýzu sněhové vrstvy a definujeme potenciální nebezpečí.

V druhé části se věnujeme kompresnímu testu a vytváříme klouzavý blok. Je fajn to všechno vidět. Ale je moc lidí, takže spíš koukám, prakticky jsem si nevyzkoušel nic. Škoda.

Slabší závěr

Poslední stanoviště je zaměřeno na záchranu zasypaného lavinou, tady přímá návaznost na první blok po pozitivním nálezu sondy. Tady je to už přísně teoretické. Máme napíchnutý zakopaný batoh, pár informací k zabalení, zahřátí, něco ze záchrany. Batoh přežil.

Shrnutí

Akce byla zdarma pro členy ČHS i pro širokou veřejnost. Jako úvod a lákadlo pro nováčky skvělá věc. Z úst zkušenějších zaznívaly spíš slabší ohlasy. Oceňuji odpovědi na všechny otázky, které zaznívaly během výkladu. Celé to mělo hlavu i patu. Za mě tedy v souhrnu plusová akce. Kdybych měl vzít na hory někoho, tak je fajn vědět, že mě v krizi podrží, nebo zachrání.

Napsat komentář