Osobní rozvoj

65% produktivita je dobré skóre

Jak se potloukám letem podnikatelským světe, sem tam mě cvrnkne do nosu něco zajímavého. Tentokrát to byla aplikace Rescuetime. A tak jsem z ničeho nic zjistil, jak jsem na PC (ne)produktivní.

Práce v cestovce pro mě znamená mimo života na horách nespočet hodin mezi klávesnicí a monitorem. Připravit zájezdy, nastudovat trasy, vyřídit administrativu, napsat článek, věnovat se marketingu, … Kdo někdy podnikal, tak to zná, kdo nepodnikal, nepochopí.

Když se přede mnou objevila aplikace Rescuetime, zaplesal jsem. Konečně zábava. Budu se bavit statistikami toho, jak pracuji. Pokus sám na sobě. Vyzkouším, co to umí a pak napíšu o tom článek. Tradá!

Vánoce v Rescuetime
Vánoce v Rescuetime

Obecně

Jak ji nainstalujete, jste v tom. Aplikace vás sleduje na každém kroku a poctivě řadí dílčí aktivity podle povahy, aby vám to pak mohla každou hodinu pěkně osolit. „Tady to máš, 23 minut na facebooku? Šup s tebou do červených čísel.“

Každý známý web a aplikace má své přednastavené zařazení a plusovou / mínusovou hodnotu produktivity. Pokud použijete Photoshop, zařadí ho aplikace automaticky pod Desig & Composition a chápe práci v něm jako produktivní čas.

Co nezná, sype pod Uncategorized, kde si pak můžete vše pohodlně rozřadit podle sebe.

Cílem je předat vám obrázek vaší denní aktivity, což se daří, podle mě, docela dobře, jednoduše a přehledně.

Poznámka

Je škoda, že mám jeden počítač, který používám k pracovním i soukromým účelům. To mísí dohromady pracovní a osobní život i data. Pokud bych měl appku na firemním PC, dala by mi dokupy nádherný přehled toho, kde se za den nejvíce zadrbu. To je podle mě pro řadu zaměstnavatelů i zaměstnancnů neocenitelná pomůcka pro zvyšování efektivity.

Statistika Rescuetime
Statistika Rescuetime

Plusy (+)

  • Sleduje aktuální dění na PC včetně aplikací, programů, tedy nejen intenet.
  • Neznámým webům / aplikacím můžu přiřadit zařazení (zábava, pracovní atd.)
  • Mohu měnit nastavení produktivity – někdo má sociální sítě v popisu práce.
  • Dá se odtavit (např. na pouzu na oběd), ale to může být i mínus.
  •  Zdarma základní funkce.

Mínusy (-)

  • Aplikace neměří sebe sama (alibisticky :-) )
  • Pokud na Facebooku pracujete i prokrastinujete, těžko to rozlišíte.
  • Rozřazení neznámých webů a aplikací zabere dost času, aby byl přehled relevantní.
  • Když si pustíte Adwords editor a otočíte se tlachat s kolegou, těžko to samozřejmě aplikace pozná.

Jak jsem dopadl?

70 % produktivity v nejlepším týdnu, 42 % o Vánocích. Od 21. října jsem u počítače do konce roku strávil 436 hodin a 54 minut. V průměru jsme produktvně trávil 61 % času. Kolem 65 % se tedy pohybuje pěkný denní průměr.

Cíle v Rescuetime
Cíle v Rescuetime

Závěrem

RescueTime je dobrý pomocník, pokud se umíte sami objektivně posoudit a na základě čísel si říci, že je něco špatně. Ke zpelšení vám může pomoci definování cílů, které chcete splnit, např. měně než hodina denně na sociálních sítích. Obceně vidím data jako hezký přehled toho, jak vlastně na počítači trávím, nebo marním svůj čas.

Napsat komentář